Vyhledávání

nám. Dr. E. Beneše

Srdce města. Místo, kudy se prohnaly dějiny. Plac, kde se minulost dodnes připomíná a současnost zase představuje své umění. Prostě Benešák. Liberecké hlavní náměstí.

Akce (10)

rozbalit výpis
Poloha
Adresa:nám. Dr. E. BenešeLiberec, 460 01GPS:50°46'9.8''N; 15°03'29.6''E[mapa]
Kontakt
– není k dispozici –

Větší, než byste čekali

Spousta lidí považuje za Benešák jen plochu před radnicí, skutečné náměstí je však skoro třikrát delší. Nese na sobě nejen výstavní radniční budovu, ale také neméně hezké divadlo a sahá až k originální Zastávce MHD od Davida Černého.


Umění doslova na každém rohu

Nepřehlédnutelnou ozdobou je Neptunova kašna, která na naše náměstí přilákala roku 1826 nejen boha všeho vodstva, ale také jeho delfína. Nároží radnice dekoruje stylizovaný bronzový tankový pás v upomínku invaze vojsk roku osmašedesátého a hned vedle se na tomto čestném místě u radnice pravidelně po roce střídají různá umělecká díla. Bohatě zdobenou radniční budovu krásně doplňuje neméně výstavní budova divadla se střechou plnou múz a mezi nimi poněkud skromněji vykukuje ceněná meteobudka. Náměstí zakončuje provokativní "Zastávka" MHD, kde nám její tvůrce David Černý na obrovském stole bez okolků servíruje hlavní chod, kterým je uříznutá lidská hlava. Tahle "Hostina obrů" svými prvky zjevné i skryté symboliky odkazuje na dřívější česko-německo-židovské společenství a rozhodně stojí za to,  pořádně ji prozkoumat. A nepřehlédněte přitom ani liberecké kočky. Myslíme ta mozaiková stvoření, která na vás číhavě koukají z různých koutů, takhle hravý je totiž místní street-art.


Jste na dlažbě

Dobře se dívejte, kam šlapete. Stačí přejít plácek před radnicí (člověk by řekl, že je to jen pár metrů) a přitom vlastně kráčíte přes Mníšek a Liberec až do Tanvaldu. Pod vašima nohama se totiž hezky střídá žulová dlažba různých barev a typů, žlutá je tanvaldská, černá je fojtecká a něžně narůžovělá je ta naše krasavice liberecká. Slyšeli jste už někdy o geoglyfech – velkých motivech na zemi, které jsou dobře vidět hlavně z výšky? Také tady jeden zajímavý obrazec v dlažbě máme. Před novou radnicí je pásem tmavých dlaždic vyznačen půdorys radnice staré a najdete tu i pamětní kámen s letopočtem 1603, kdy byla "stará" radnice dokončena. Dnes už si jen těžko dokážeme představit, že náměstí křižovaly také tramvaje, ale je to tak. Nahoru k náměstí šplhaly ulicí Moskevskou, dolů spěchaly zase ulicí Pražskou. Schválně do nich nakoukněte, pamětní kolejnice tu pořád najdete. 


Středobod života

Hlavní náměstí. Místo, které v průběhu let měnilo tvář i pojmenování (např. Staroměstské, Altstädter Ring, Adolf Hitler-Platz, Bojovníků za mír atd.). Tudy kráčely historické postavy, kterým pak dějiny tleskaly nebo je zavrhovaly. Prošel se nám tady sám císař pán, duněly tu pochody nacistů, tanky vojsk Varšavské smlouvy, Liberečané cinkali klíči na znamení sametové revoluce. I dnes na tomhle náměstí lidé demonstrují, baví se nebo slaví. Tady tepe srdce města.